Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.08.2008 04:53 - Бризбън - на две неравноделни стъпки от Балканите
Автор: bella2008 Категория: Лични дневници   
Прочетен: 5540 Коментари: 3 Гласове:
0

Последна промяна: 01.08.2008 05:06



  Гледан с новозеландски очи Бризбън е кажи-речи в Европа. За разлика от Окланд, където преобладаващи са азиатската, тихоокеанската и англоезична култури, с дребни посявки на европейска, южно-американска, близкоизточна и африканска екзотика, в Бризбън вавилонската шарения е абсолютна.   Английският и тук е официален език, разбира се, но руска, гръцка, френска, испанска, италианска, португалска, сръбска и арабска реч се леят не само по улиците, фестивалите и пазарите на космополитния град, а и от радио и телевизионния ефир. Най-обичам да гледам вечерните новини на руски по канал SBS, в колата слушам хърватско радио, че пускат хубава народна музика от нашите земи, в събота си купувам кашкавал и лютеница от македонския магазин, в петък се събираме с други българи в Гръцкия клуб, а всичките австралийци, новозеландци и южноафриканци от най-близкото ни обкръжение сме научили вече да ходят в турския ресторант „При Ахмед” (известен с превъзходна храна, умерени цени, автентична атмосфера, но най-вече с танцьорките на кючеци, които екзалтират посетителите с майсторски гьобеци и ярки костюми).   Гръцкият е третият по говоримост език в Австралия. По време на бризбънския Панаир на Гръцката Култура, обаче, е първи. Танцови състави и изпълнители пътуват от цялата страна, за да участват в двудневната музикална програма, жителите на околните градчета се изсипват в града на тълпи, а бризбънци изоставят автомобилите си, защото традиционното задръстване в дните на фестивала ги прави безполезни. И всички се втурват пешком към щандовете с галактикос, спанакопита, мусака, шишчета, баклава. Не само гръцки, но всякакви балкански танци се играят на сцените. Музиката не секва до късно през нощта. Както се казва: „И аз там бях, песни пях, вино пих, хоро играх.”    

image


В централната част на Бризбън, в тъй-нареченият Уест Енд има цели махали населени с гърци, сърби и прочие роднаго брата балканлия. На една и съща улица са Гръцкият клуб, гръцката църква и сръбската църква. В по-тихите комшулуци на квартала витае същата кротка неприпряна атмосфера като в българските села. Даже оградите на къщите са нашенски – с циментов дувар и метални орнаментирани рамки отгоре, а не дървени, каквато е преобладаващата мода на Антиподите. Дори кучетата махат с опашка някак по родному дружелюбно и колите са паркирани с двете гуми на тротоара. Дворовете не са идеално окосени, дръвчетата са преобладаващо плодни, а не само декоративни. Както казва дъщеря ми, липсва само купчина забъркан бетон на асфалта в края на улицата, две-три кокошки да щъкат наоколо и някой да вари буркани на открит огън в двора, за да е приликата пълна.  

image

 
Мила родна картинка, каквато никога не съм виждала в Окланд е игра на табла под сянката на улични дръвчета, с тълпа кибици, както се полага. 
Българите, макар немногобройни, също имаме ярко присъствие в културния живот на куинсландската столица. Трио „Жива вода” участват във всички бризбански музикални фестивали и покоряват сърцата на публиката с красотата на българските народни песни. Мравки лазят по гърба ми всеки път като слушам двугласните шопски напеви на Рени и Ан, и гайдата на Георги. Да, Ан е австралийка. На въпроса ми как е станало така, че пее български народни песни, отговаря, че обича балканската музика, с нейния неравноделен ритъм и неустоима танцувалност и обожава бългаското звучене. Признава, че среща невероятни трудности само с текстовете на песните – налага се да ги наизустява без да ги разбира, тъй като не говори български.

image

  На съботния пазар в Уест Енд, който е една от най-колоритните бризбънски атракции – институция сам по себе си, над вакханалията, шаренията, човешката глъчка и вкусни аромати на баница и прясно смляно кафе често се разнася неравноделен ритъм. Малки групи от музиканти се събират за спонтанни изпълнения на живо. Акордеон, цигулка и тъпан; кларинет, цигулка и тромбон; акордеон и саксофон – изпълнителите и инструментите са всеки път различни и мелодиите са от всички краища на Европа, но като че ли най-често звучат цигански извивки, унгарски вихрен чардаш и невъздържани балкански мотиви.    На традиционния зимен Бризбънски фестивал, който продължава цял месец и обединява стотици концерти – в зали, на открито, по кварталните сцени и градските паркове, по улиците на града и даже в задните дворове на доброволци-домакини ни чака приятна изненада. Слънчевото време е идеално за забавления на открито и целият квартал е дошъл в парка „Хендерсън” за фестивала „Шехерезада” , посветен на Близкия изток. Ориенталска музика и танци, гледачки на кафе и на ръка, неустоими вкусотии, състезания с хвърчила, щандове с шарени дрънкулки, турнири по табла и даже керван двугърби камили.
image        image   Гвоздеят в програмата е ТрансБалканският експрес. Не, не е влак, а група. Даже цял оркестър – всички тези музиканти с тъпаните и цигулките, кларинетите и саксофоните, дето ни веселят в събота на пазара в Уест Енд се подреждат в колоритен полукръг с ярките си елечета, шарени крачоли, цветни шапки, батикови поли и прочие, и засвирват не какво да е, а ... Ганкино хоро. 

image

Е, може ли да се откаже на такава покана?! Естествено че му тропнахме едно хоро. На сцената.

image  

И после още няколко, защото музикантите се поласкаха от спонтанната реакция на публиката и продължиха с балкански ритми. До края на едночасовото им изпълнение всички присъстващи се бяха хванали на хорото. Мога със задоволство да отбележа, че половин Бризбън е усвоил вече правото хоро. Има бъдеще за българския фолклор.

image   image     Докато си поемаме дъх след танците се запознаваме случайно с  организаторите на големия Фолклорен фестивал в Удфорд и уж само си разменихме е-мейли, пък получавам на другия ден благодарности и поздравления, задето сме се съгласили да играем на фестивала по Нова година. И формуляр за попълване – как се казва групата, какво ще играем, колко дълго ще е изпълнението ни?!?!   Никой не помни да е давал такова обещание, обаче няма хък-мък. Щом сме обещали, трябва да вардим националната чест. Да видиш как се прави виртуална танцова група – по е-мейла. Кръстихме я „Хоро” и обявихме, че ще играем български хора и ръченици 15-тина-20-тина минути(от туй по-общо и по-неангажирано здраве му кажи!). Сега събираме мераклии(танцьори, де), търсим музика, кроим планове, шием носии, сънуваме хореографии и най-общо се стресираме. Но не ни мислете много – до Коледа има време цял фолклорен спектакъл да подготвим. Пък ако имате път насам – обадете се, групата приема попълнения.   В събота пак ще ходим на пазара в Уест Енд, но този път не да пазаруваме, а да порепетираме. С жива музика и пред разноезична публика. Ще грабнем ТрансБалканския експрес и ей, къде е България – на две неравноделни стъпки от Бризбън.


Тагове:   стъпки,   неравноделни,


Гласувай:
0



Следващ постинг
Предишен постинг

1. анонимен - 4estito
01.08.2008 11:56
Ize,kraino vreme be6e da otpri6ti6 energiqta si v tazi posoka!Namirai Simon4eto i davaite!Znam,4e kostjumite 6te sa gotovi za dni,kakto i muzikata,za tancite -sa6to si gi znaete.Sled vdqka sledva6ta statiq se zame4tavam vse pove4e nqkoga i az da potropam s Vas nqkade tam.S Boqn4eto izglejdate napravo kato profesionalistki na scenata,mnogo krasivi i stilni.Mejdu drugoto sno6ti na dva pati Venko pe4e hlqb v pekarnata u nas,sladko si go hapnahme i vse te spomenuvahme s dobro.Derzai mila!!!S obi4:Sonya
цитирай
2. анонимен - Е, то с костюмите няма проблем, щото ...
01.08.2008 12:41
Е, то с костюмите няма проблем, щото танцьорките сме само три за сега. не е като да правим костюми за 30 души :)
С другите неща ще се оправим някак си. само хореографиата ни куца - само с 3-ма.
прати ми е-маил на Симона, ако имаш.
Поздрави!
цитирай
3. анонимен - Много сте хубави с Бояна, сигурна ...
03.08.2008 10:41
Много сте хубави с Бояна, сигурна съм че ще грабнете умовете и сърцата на публиката. Снимките от фестивала са страхотни. Успех!!!

Деница
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: bella2008
Категория: Лични дневници
Прочетен: 734653
Постинги: 111
Коментари: 415
Гласове: 690
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031